İşletmenizde Ana Veri Yönetimine hazır mısınız?

Ana Veri

Geçen Blog yazımda Big Data ’dan Büyük Veri ‘den bahsetmiştik ve gelecekte ayakta kalmayı başarabilecek firmaların, bu çok hızlı büyüyen, %80’i yapısal olmayan, hatta %55 gibi ciddi bir kısmı -karanlık- yani hiçbir şekilde analiz edilmemiş olarak sırasını bekleyen bu potansiyeli, ticari akla dönüştürmeyi başaran işletmeler olacağını belirtmiştik. Bugün ise, ilk olarak 2004 yılında büyük şirketler tarafından uygulanmaya başlayan MDM – Master Data Management- dediğimiz Ana Veri Yönetiminin ne olduğunu, şirketinize ne şekilde uyarlayabileceğinizi ve bu veriyi nasıl yöneteceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Firmaların iş modellerini modernleştirmesi, veriyi merkeze alan bir yapıya doğru evrilmelerini yani verinin derinlemesine analiz edilerek, operasyonel olarak anlamlı bir geri bildirime dönüştürülmesini gerektiriyor. Bu geri bildirimler, iş stratejilerin daha etkili, rekabetçi ve sürdürülebilir olmasını sağlıyor sağlamasına ancak beraberinde veri ile ilgili platform, teknoloji ve süreçlerde temelden bir değişim gerekliliğini de getiriyor. 

Gerçek şu ki; siz farkında olmasanız bile şirketiniz bugün geçmişten çok daha fazla sayıda kaynaktan ve çok çeşitli yapıda veri toplamakta. Örneğin, Müşteri bilgileriniz • Yaptığınız rutin ziyaretlerden • E-ticaret satışlarından • Yardım Masanızdan • Web Sitenizdeki formlardan elde ediliyor. Ya da binlerce müşteriye binlerce farklı ürün satıyor ve • Siparişleriniz •Stok durumunuz • Müşteri kredileriniz •Faturalama bilgileriniz gibi ciddi miktarda transactional veriyi üretiyor olabilirsiniz. Hatta büyük olasılıkla müşterilerinizin, tedarikçileriniz veya çalışanlarınızın •kimlik ve pasaport bilgileri •sağlık ile ilgili verileri •internet kullanım alışkanlıkları gibi birçok kişisel veriyi depoluyorsunuz. Tüm bu veri akışını yönetmek, güncelliğini sağlamak ve güvenli bir şekilde saklamak, günümüzde hiç de kolay olmayan bir süreç.

MDM -Master Data Managament– işletmelerin sahip olduğu müşteri ve ürün bilgileri başta olmak üzere, tüm verilerinin tutarlılığını ve kalitesini artırmak yönündeki çalışmalarının tümünü içerir.  Bu özellikle 21 yüzyılda küresel ekonomilerin artan karmaşıklığında, birçok sistemin iç içe geçtiği büyük işletmelerde sanıldığı kadar kolay bir iş değildir ve çeşitli sebeplerle son yıllarda bu konuya gerekli önem verilmemiş ve hep arka plana atılan düşük öncelikli bir iş olarak görülmüştür.

Veri yönetimi olmayan işletmelerde hangi ürünlerim en iyi kar marjına sahiptir?  Mayıs ayında en fazla satış cirosu elde etmiş ürünüm hangisidir? Son 6 ayda en yüksek artış yüzdesini gerçekleştirmiş müşterim kimdir? gibi en temel ve basit soruları bile cevaplamak oldukça acı verir hale gelmektedir.  Bunun yanı sıra, –kişisel verilerin işletmelerin en kritik veri konusu haline geldiği günümüzde-, veri güvenliği ile ilgili birçok risk, sebebi ve kaynağı bilinmeksizin göze alınmaktadır.

Oysa veri ile fark yaratmış birçok işletme, gerçeğin, tek bir versiyonuna erişmenin önemini ve tüm birimleri ortak bir amaçta birleştirerek organizasyona nasıl bir ivme kazandırdığının altını çizmektedir.   

Peki ne yapmak gerekir? 

Şirketlerde her şeyin bir sahibi vardır, arabanın, masanın, telefonun sahibi bellidir.  Atılması gereken ilk adım, tüm verilerin kim tarafından üretildiği ve kimin tarafından kullanıldığının belirlenmesi ve sahiplendirilmesidir. Bu sayede organizasyonun kritik verilerinin ortaya çıkarılması ve bir veri stratejisi üzerinde çalışılmaya başlanması için uygun bir zemin oluşturulmuş sayılabilir.  

Master Data Management’ın 3 temel bileşenden oluştuğunu söyleyebiliriz;

  1. Organizasyonun tamamı tarafından benimsenmiş bir “Ana Veri Yönetim Stratejisi”
  2. Modern MDM teknoloji ve platformları
  3. Dönüşümü ve dönüşüm sonrasını yönetecek donanımlı ekip(ler)

Günümüzde piyasalarda master data konusunda yüzlerce hazır teknoloji ve çözüm mevcut.  Fakat her zaman çözüm, yatırım yaparak teknoloji satın almaktan ibaret olmayabilir. Bir iyileştirme çalışmasını yukarıda belirttiğim bu 3 aşamadan oluştuğunun ve daha da önemlisi ticari verimlilik/karlılık hevesi ile beslendiğinin farkında olmak önemlidir.   

“Kurumsal MDM yazılımı sihirli değnek değildir. Tek başına teknoloji, çalışanları, süreçleri ve prosesleri kapsayan bu kapsamlı sorunu çözmek için yeterli değildir. “

Sally Parker-Gartner Kıdemli Analist Direktörü

Şirketler Ana Veri Yönetimi altyapılarının modernizasyonu için birçok farklı strateji ile hareket ediyor.

TDWI tarafından 2020 yılında yayınlanan bir araştırma raporundan edindiğim çıkarım, işletmelerin master data yönetiminin altyapısını oluştururken, mevcut yatırımlarını terk etmeden, daha yeni ve yenilikçi platformlarla destekleyen yani bir anlamda yıkıcı (non-disruptive) olmayan bir strateji ile ilerlemeyi tercih ediyorlar.  Bu da hem dönüşüm sırasında ortaya çıkacak riskleri minimize ediyor hem de modernleşme sürecindeki yatırım maliyetlerini kontrollü bir şekilde yönetirken yatırım/fayda ilişkisine de sağlıklı bir şekilde odaklanmalarını sağlıyor.

Kaynak : TDWI-The Modernization of the Data Warehouse

Son Söz: Eğer işletmenizde, Ana Veri yönetimini başarı ile uygularsanız, ticari operasyonlarınızda hızlı, veriye dayalı ve güvenilir kararlar alabilirsiniz.  Verinin her bir iş biriminin ihtiyacı iç görülere dönüştürülmesi ve erişilebilir kılınması, iş hedeflerinize ulaşırken birbiri ile senkronize çalışan bir organizasyon yaratmanıza yardımcı olacak ve operasyonel çevikliğinizi artıracaktır. Ancak bunu sağlamak için, iyi bir software seçmekten daha öncelikli olarak, ticari operasyonunuzu besleyecek doğru bir veri stratejisi kurgulamaya ve gerçekçi bir yatırım planı yapmaya odaklanmak önemli ve hatta ilk başarı kriteridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir